עו”ד יצחק ננר – דברים לכבודו ולזכרו, אפריל 2012

אייר תשע”ב, אפריל 2012

דברים לכבודו ולזכרו של עו”ד יצחק ננר ז”ל, יו”ר הנהלת המדרשה הליברלית בישראל

עו”ד יצחק ננר ז”ל, יו”ר הנהלת המדרשה הליברלית בישראל ע”ש פרץ ברנשטיין, חבר הנהלת המכון לחקר החברה והכלכלה ע”ש יוסף ספיר וחבר הנהלת המרכז האזרחי לתרבות, חברה וכלכלה, שלושת הגופים שקמו מבית היוצר של התנועה הציונית-הכללית, הלך לעולמו בה”א באייר תשע”ב והובא למנוחות בירושלים, בחלקת יקירי העיר – שעליהם נמנה.

עו”ד ננר החל את פעילותו הציונית כבר בגיל 14 כפעיל בתנועה הציונית הכללית בעיר סטניסלבוב שבפולין שכיום נמצאת בתחומי אוקראינה.

עלה ארצה ב-1938, בהיותו בן 19, באנייה שעזבה את פולין עם קרוב ל-1000 סטודנטים יהודים, מכל רחבי פולין, שנרשמו ללימודים באונ’ העברית בירושלים.

יחד איתו עלתה סטודנטית נוספת, ופעילה ציונית נלהבת כמותו, מי שלימים תהיה אשתו. מאוחר יותר יוודע לשניהם כי שתי משפחותיהם שהותירו אחריהם בפולין, נספו בשואה. עו”ד ננר ורעייתו כאבו את הכאב הזה כל ימי חייהם.

כשהגיע ארצה, לצד לימודיו (תחילה מדעי החברה, סוציולוגיה, פילוסופיה והיסטוריה באונ’ העברית ואח”כ לימודים בביה”ס הגבוה למשפטים של ממשלת המנדט), אך טבעי היה שהמשיך בפעולתו הציונית הענפה.

מילא שורה של תפקידים ציבוריים רבים:

חבר מוסדות הסתדרות העובדים. שימש כבורר ממשלתי בסכסוכי עבודה.

בשנות החמישים היה פעיל במזכירות מועצת פועלי ירושלים. ב-1960 נבחר לחבר מועצת העיר ירושלים ונשא בתפקידים רבים ובכירים בעיר. שנים לאחר מכן קיבל את תואר יקיר העיר ירושלים.

היה ממייסדי לשכת עורכי הדין בירושלים ויו”ר ראשון של לשכת עוה”ד במחוז ירושלים.

היה יו”ר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין.

היה יו”ר של ועדות ממשלתיות שונות.

היה חבר בוועדה למינוי שופטים.

פעמים רבות עמד בראש משלחות של משפטנים מישראל לועידות בינלאומיות. השיג הישגים רבים בהופעותיו בפורומים בינלאומיים, הן מקצועיים והן פוליטיים, לכבודה של מדינת ישראל.

נמנה על ראשי הארגון העולמי של משפטנים וכיהן כנשיא כבוד של ארגון זה.

היה ממייסדי ארגון בינלאומי של משפטנים יהודים וכיהן כמ”מ נשיא כבוד של הארגון.

בשנת 2005 בקונגרס של משפטנים מכל רחבי העולם שהתכנס בשנגחאי שבסין, קיבל אות-כבוד על תרומתו לשלום ולשלטון החוק. האות ניתן לו במעמד של כ-3000 עורכי דין, שופטים ומשפטנים מצמרת המשפט מכל רחבי העולם

שימש כראש הסניף של המפלגה הליברלית הציונית הכללית בירושלים ואח”כ של המפלגה הליברלית.

היה חבר הנהלת המפלגה הליברלית.

היה חבר אקזקוטיבה של האינטרנציונל הליברלי ואח”כ סגן נשיא של האינטרנציונל הליברלי – תפקיד בו נשא עד יום מותו.

עו”ד ננר השתתף בועידות ובקונגרסים של האינטרנציונל הליברלי למעלה מ-50 שנה.

האינטרנציונל הליברלי מאגד בתוכו מפלגות ליברליות מכל רחבי העולם כדי להעמיק את תודעת התפיסה הליברלית וכדי לדון בסוגיות משותפות.

בהצעות ההחלטה המדיניות שמוגשות בקונגרס האינטרנציונל הליברלי המתכנס אחת לשנה וחצי, מופיעות כמעט תמיד הצעות החלטה אנטי-ישראליות המוגשות ע”י מדינות עוינות, התוקפות את ישראל ואת מדיניותה.

הקבוצה הישראלית בראשותו של עו”ד ננר, הדפה פעם אחר פעם את ההצעות הללו בהצלחה רבה וגייסה לעזרתה תמיכה ממדינות שונות. עו”ד ננר עמד על המשמר בכל פעם ובאופן מכובד, עניני, ומעוגן בחוק, מנע פגיעה במדינת ישראל, לחם והגן על עמדותיה והביא להישגים מוסריים רבים למדינה.

בתחילת ינואר 2012 אירחה המדרשה הליברלית בישראל את נשיא האינטרנציונל הליברלי, מר הנס ואן באלאן, ידיד יקר לישראל, שנענה להזמנתו של עו”ד יצחק ננר. עו”ד ננר קיבל את האורח בכל הכבוד הראוי והפגיש אותו עם ראש הממשלה, בפגישה שבה גם הוא נכח.

היתה זו בעצם הפעילות הציבורית האחרונה אותה יזם עו”ד ננר, וברובה השתתף, ואף נשא נאום מרשים לכבוד האורח ולכבודה של מדינת ישראל.

עו”ד ננר, בן 92 במותו, עבד עד ימיו האחרונים. היה איש רב פעלים, בעל שקול דעת, רציני ומיושב בדעתו, סמכותי מאד, מקרין יראה והדר לסובבים אותו, קפדן ודייקן וישר דרך. איש יקר ומיוחד מאד.

פרט נוסף חשוב לציון:

תקופה מסוימת שימש עו”ד ננר כמזכיר כללי של הועד המאוחד לעזרת יהודי פולין והשתתף בארגון עזרה לפליטים בברה”מ ולניצולי השואה. במסגרת זו נחשף לעדויות ראשונות שהחלו להגיע לארץ על השואה המתחוללת באירופה.

על סמך עדויות אלה כתב עו”ד ננר במסגרת לימודיו באונ’ העברית, עבודה על השואה שלימים התבררה, כמופיע בפרסום מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, כפרסום הראשון בעולם בנושא השואה.

עו”ד יצחק ננר – 1919-2012 – יהי זכרו ברוך.


  • כל הזכויות שמורות 2021


  • עריכה וניהול: Scriptus
    Site By: YMTNET