המדרשה הליברלית

לא יתקיימו הרצאות נוספות

במדרשה הליברלית

המפלגה הליברלית בישראל (קודם מפלגת הציונים הכלליים) הייתה תמיד מפלגה אידיאולוגית.
היא הייתה היחידה בישראל שמראשית הקמתה דיברה והטיפה ליוזמה חופשית, לכלכלה ליברלית, לחוסן חברתי ולהעניק לאזרח שירותים ממלכתיים, להבדיל ממפלגתיים, כפי שהיו בישראל במשך תקופה ארוכה.

כדי לקדם את רעיונות המפלגה היא הקימה את המדרשה הליברלית אשר תכליתה להנחיל את רעיונותיה בציבור הרחב ובכדי לתת שופר לחשיבה הליברלית.

המדרשה הוקמה בסוף שנות השישים של המאה העשרים ונקראה ע”ש פרץ ברנשטיין ז”ל, שהיה נשיא המפלגה.

פרץ ברנשטיין היה מנהיג מדיני וכלכלי מן הדמויות החשובות שידעה ההנהגה הלאומית של ישראל בראשית שנותיה (נולד בשנת 1890 ונפטר בשנת 1971). הוא נחשב לגדול המנהיגים הליברליים, שמעל כל בימה, אם כנואם ואם כעורך עיתון (“הבוקר”), הטיף לליברליזציה של הכלכלה והחברה בישראל.
רעיונות אלה הוא הגשים כאשר כיהן פעמיים כשר התעשייה והמסחר בממשלות ישראל.

בראש המדרשה הליברלית עמד עד סוף אפריל 2012 עו”ד יצחק ננר ז”ל, מוותיקי המנהיגים של המפלגה הליברלית, שכהן בו זמנית גם כנשיא כבוד של הארגון העולמי של עורכי הדין והמשפטנים שמרכזו בוושינגטון, וכסגן נשיא של האינטרנציונל הליברלי. עם חברי הנהלת המדרשה נמנים: עו”ד משה נסים, שר האוצר ושר המשפטים לשעבר, גדעון פת, שר התמ”ת ושר הבינוי והשיכון לשעבר, עו”ד אוריאל לין, לשעבר יו”ר ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת וכיום נשיא איגוד לשכות המסחר, עו”ד יצחק ננר, נשיא האיגוד העולמי של המשפטנים ועו”ד משה מירון, סגן יו”ר הכנסת לשעבר ומ”מ ראש עיריית ר”ג. לאחר פטירתו של עו”ד יצחק ננר נתמנה השר לשעבר גדעון פת ליו”ר הנהלת המדרשה הליברלית.

במשך שנים רבות שימש הח”כ לשעבר עו”ד ידידיה בארי (ז”ל) כמנהלה האקדמי של המדרשה.
המדרשה מקיימת בית ספר לחשיבה פוליטית, בתל אביב, בנתניה ובראשון לציון ובתכניתה להרחיב הפעילות לערים נוספות.

במסגרת זו מתקיימות דרך קבע הרצאות של מרצים מבכירי האקדמיה בישראל ומן השירות הציבורי.
ההרצאות מקיפות נושאים כגון: חברה, כלכלה, מדיניות פנים ומדיניות חוץ, הסכסוך הישראלי-ערבי על כל היבטיו, תקשורת, אנטישמיות, חינוך, מעמד האישה, חופש הפרט ועוד.

המדרשה הליברלית מקפידה על רמה אקדמית גבוהה לצד אקטואליה והקהל הרב שממלא את האולמות מעיד על כך. ההרצאות פתוחות לקהל הרחב וניתנות ללא תשלום.

מעת לעת עורכת המדרשה ערבי עיון בנושאים אקטואליים העומדים בראש סדר היום הלאומי.
בערבי עיון אלה משתתף פאנל של כארבעה-חמישה מרצים, והם מתקיימים באולמות גדולים יותר.
מאות אנשים משתתפים באירועים אלה.

המדרשה משתתפת גם בכנסים אידיאולוגיים בנושא הליברליזם בפורומים בינלאומיים.

המדרשה הליברלית משתתפת גם בסמינרים/ שבתות עיון לגופים אשר היא פורשת עליהם את חסותה.

המדרשה הליברלית חברה גם באינטרנציונל הליברלי ונציגות מטעמה משתתפת בועידות ובישיבות האקזקוטיבה העולמית. בראש הנציגות לאינטרנציונל עמד במשך שנים רבות עו”ד יצחק ננר ז”ל, ששימש גם סגן נשיא האינטרנציונל וחבר האקזקוטיבה. נציגנו בועידות השונות פעילים בנושאים המדיניים וזכויות האדם ונודעת להם השפעה על ההחלטות המתקבלות. אחת המשימות המוטלות על משלחתנו היא הצעות המוגשות מעת לעת ע”י כמה מדינות עוינות התוקפות את ישראל על התייחסותה לפלסטינים ועל עמדותיה המדיניות של ישראל, נציגותנו הצליחה תמיד להדוף התקפות אלה ולמנוע פגיעה במדינת ישראל.

למידע נוסף ml@merkazliberaly.co.il


  • כל הזכויות שמורות 2021


  • עריכה וניהול: Scriptus
    Site By: YMTNET